Şcoala Gimnazială “Florea Julea”, Negrileşti a fost înfiinţată în anul 1915, pe pământul unor familii boiereşti – familia Eduard Romalo şi Jurjea Adela. În primă școală din comuna Negrilești a funcționat doar nivelul de învățământ primar (clasele I – IV), acesta fiind frecventat de aproximativ 50 de elevi. Localul în care a funcționat această școală, este actuala clădire în care își desfășoară activitatea grădinița din sat.
Din 1949 se înfiinţează învățământul gimnazial cu clasele V- VII, iar desfășurarea activității școlare va avea loc înclădirea de lângă Biserica ctitorită de familia lui Eduard Romalo. Ca urmare a naționalizării și confiscării bunurilor de către comuniști, școala va funcționa efectiv în fostul conac boieresc ce a aparținut familiei de boieri Eduard Romalo și Jurjea Adela. Din datele culese de la foștii elevii ai școlii și săteni, primul director al școlii a fost profesorul Florea Ion.
Având în vedere că între școală și muzeul județean există o colaborare constantă, cei de la muzeu au organizat la școală o expoziție permanentă cu artefacte identificate în urma săpăturilor arheologice din curtea școlii. De asemenea muzeul județean a organizat o expozitie temporară cu numeroase panouri ce conțineau fotografii realizate în timpul săpăturilor din curtea școlii.
În anul 2014, Muzeul Județean „Paul Păltănea” și Primăria comunei Negrilești au depus un proiect la Ministerul Culturii pentru reabilitarea fostului conac boieresc și transformarea acestuia într-un muzeu de sit, în care să fie expuse artefactele descoperite în urma săpăturilor arheologice din curtea școlii. Din păcate acest proiect nu a fost finanțat, dar ideea reabilitării acestui conac nu a rămas abandonată de autoritățile locale și cele județene.