Școala Gimnazială "Florea Julea" Negrilești

Scurt istoric

Şcoala Gimnazială “Florea Julea”, Negrileşti  a fost înfiinţată în anul 1915, pe pământul unor familii boiereşti – familia Eduard Romalo şi Jurjea Adela. În  primă școală  din comuna Negrilești a funcționat doar nivelul de învățământ primar  (clasele I – IV), acesta fiind frecventat de aproximativ  50 de elevi. Localul în care a funcționat această  școală,   este actuala clădire  în care își desfășoară  activitatea   grădinița din sat.

Din 1949 se înfiinţează învățământul gimnazial cu     clasele V- VII, iar desfășurarea activității școlare va avea loc înclădirea  de  lângă Biserica ctitorită de familia lui Eduard Romalo.   Ca urmare a naționalizării și confiscării bunurilor de către comuniști, școala va funcționa efectiv în fostul conac boieresc ce a aparținut familiei de boieri Eduard Romalo și Jurjea Adela.  Din datele culese de la foștii elevii ai școlii și săteni, primul director al școlii a fost profesorul Florea Ion.

Colaborări

Având în vedere că între școală și muzeul județean există  o colaborare constantă, cei  de la muzeu au organizat la școală o expoziție permanentă  cu  artefacte identificate în urma săpăturilor arheologice din curtea școlii. De asemenea muzeul județean  a organizat  o expozitie temporară  cu  numeroase panouri ce conțineau fotografii realizate în timpul săpăturilor din curtea școlii.

În anul 2014, Muzeul Județean „Paul Păltănea” și Primăria comunei  Negrilești au depus un proiect la Ministerul Culturii pentru reabilitarea fostului conac boieresc și transformarea acestuia  într-un muzeu de sit, în care să  fie expuse artefactele descoperite în urma săpăturilor arheologice din curtea școlii. Din păcate acest proiect nu a fost finanțat, dar ideea reabilitării acestui conac nu a rămas abandonată  de autoritățile locale  și cele județene.